В середині тринадцятого століття Польща була розділена на кілька удільних князівств. Після навали монголів багато міст лежали в руїнах, поля не оброблялися. Щоб оживити країну, князі стали запрошувати до себе німців, а разом з німцями прийшли і євреї: від переслідувань в Центральній Європі, на нові землі, де їм були обіцяні привілеї. З німецьких і єврейських колоністів поступово утворилася в патріархальної Польщі третя група, поруч із колишніми двома - поміщиками та селянами. Польські князі надали німцям повне самоврядування в містах, і в такий спосіб склався тип середньовічного німецького міста на польській землі, де поруч з християнським міщанством з'явилася і автономна єврейська громада.
   В кінці 18-го століття в результаті трьох поділів Речі Посполитої частина її територій, на якій вже кілька століть проживали євреї, приєднується до Російської імперії. Єврейська громада імперії згідно з переписом населення 1897 р. досягла чисельності до 5.200.000 осіб. У 1791 році при Катерині Великій була заснована смуга осілості, що визначала територію, за межами якої заборонялося проживання євреїв. До неї увійшли колишні польські землі, південні райони України і Крим. Саме смуга осілості багато в чому визначила формування штетлів - містечок, основний відсоток населення в яких складали євреї.

   Після встановлення Радянської влади єврейське громадське життя було практично повністю знищене, метою більшовиків було розчинити єврейський народ в основній масі радянського населення. У цей період закривалися синагоги і єврейські школи, з іншого боку - у євреїв з'явилася можливість залишати межі містечка, будувати кар'єру. Штетли почали занепадати.
   У серпні 1939 року був підписаний відомий "пакт Молотова-Ріббентропа". Він включав в себе секретний протокол, який визначав сфери впливу СРСР і Німеччини в Східній Європі. Після початку Другої світової війни і поділу Польщі Радянському Союзу відійшли Західна Україна і Західна Білорусь, Північна Буковина разом з північною і південною частинами Бесарабії були приєднані до Радянської України. На цих територіях проживало близько 1.750.000 євреїв, а також порядку 300.000 біженців із Західної та Центральної Польщі, окупованої Німеччиною. Напередодні німецького вторгнення в СРСР перебувала найбільша єврейська громада в світі. На території України (в сучасних кордонах) проживали близько 2,7 млн. євреїв. За чисельністю єврейської громади Україна займала (в середині 1941 р.) перше місце в Європі і друге в світі.
   Вбивства євреїв почалися з перших днів війни і тривали весь період окупації. Їх результатом стало знищення понад 1,5 млн. євреїв, не рахуючи євреїв-військовослужбовців, які загинули в полоні саме через єврейство, а також євреїв, що евакуювалися на початку війни на Північний Кавказ, де їх застали і знищили німці в 1942 р. Загальна кількість євреїв України, які загинули під час Голокосту, - не менше 1,6 млн. чоловік.
   Переважну більшість євреїв було знищено на території власне України, понад 22% (близько 340 тис.) вивезено та вбито на території Польщі - в спеціалізованих таборах смерті Белжець, Освенцим, Собібор, Майданек. З тих, хто залишався тут під час окупації, вижили не більше 2% - 3%.

   Під час Голокосту була знищена унікальна культура єврейських містечок, що століттями формувалася на території Польщі і України. Мета нашого проекту - не дати цій культурі та її носіям назавжди вивітритися з історії країни, що стала для них батьківщиною, і з пам'яті всього світу.
   У переліку міст і містечок присутні не тільки місця з єврейськими пам'ятками. Під час експедицій ми проїжджали величезну кількість інших цікавих місць, безліч пам'яток природи, фортифікаційної і сакральної архітектури. Історія євреїв України невіддільна від історії самої країни, тому ми, акцентуючи увагу, в першу чергу, на єврейських об'єктах, не забуватимемо і про культуру, що їх оточувала.
... И дам Я їм у домі Моєму и серед стін Моїх вічну пам'ять, краще синів і дочок; вічне ім'я Я дам їм, котре ніколи не щезне ...

(Йешаягу, 56:5)
Євреї в Україні
Jewish Religious community of Zhmerinka
Ukraine, 23100, alley Khlibniy, 2
All rights reserved

Мій   штетл
Мій   штетл
Єврейські містечка України
Єврейські містечка України